پاکبانی شغل سخت و در عین حال، شرافتمندانه ای است. گاه و بی‌گاه خبری از اقدام خداپسندانه این پاکبانان در نقاط مختلف کشور خبرساز می‌شود.

آوای یونس ؛ در روزهای اخیر هم اقدام خداپسندانه ۲پاکبان در شهرستان شفت استان گیلان، سروصدای زیادی به پا کرده است. علی دژآهنگ و علی ابراهیم‌خانی در یک شب سرد زمستانی جواهر قیمتی را به صاحبش برگرداندند.

دژآهنگ ۳۷ساله است و متاهل. دارای یک فرزند دختر که درباره این اقدام خود و همکارش به همشهری می‌گوید: «شبی که به همراه همکارم مشغول جمع‌آوری زباله‌ها در معابر بودیم، یک خانواده به ما اعلام کرد که به اشتباه جواهرات خود را داخل کیسه زباله قرار داده و بیرون خانه گذاشته است. خیلی نگران بودند و اینکه چطور می‌توانند دوباره به طلای خود دست پیدا کنند.»

از آنجایی که این خانواده با تأخیر جواهر گمشده خود را به پاکبانان اعلام کردند، دژآهنگ و ابراهیم‌خانی مجبور شدند تمام پسماند جمع‌آوری شده را از داخل خودرو خارج کنند. دژآهنگ عنوان می‌کند: «ما هم وقتی متوجه شدیم که خودروی پسماند پر از زباله یعنی زباله‌ها روی هم تلنبار شده و یک مقدار کار را سخت کرده بود. برای همین، پسماند را از داخل خودرو خارج کرده و با کمک آقای ابراهیم خانی شروع به جست‌وجو کردیم.»‌

به‌گفته این پاکبان، بیشتر از یک ساعت زمان برد تا جواهرات این خانواده پیدا شود. او می‌گوید: «البته به ما نشانی کیسه زباله و محتویات داخل آن را داده بودند تا کار کمی راحت‌تر شود. مثلا گفتند که داخل کیسه دستمال کاغذی و پوست چیپس ریختیم. خودشان هم حضور داشتند. ما هم دنبال این نشانی رفتیم و خوشبختانه با جست‌وجو توانستیم باعث خوشحالی این خانواده شویم.»

صاحب جواهر بعد از یافتن آن توسط ۲ پاکبان به آنها اعلام کرد که بابت این کار پسندیده مژدگانی دریافت کنند. آنها اما نپذیرفتند. دژآهنگ توضیح می‌دهد: «من و آقای ابراهیم خانی فکر کردیم برای چی باید مژدگانی بگیریم، وقتی که مال و اموال خودشان بوده و ما هم از سر وظیفه این کار را انجام دادیم.»

با این حال، شهرداری شفت طی مراسمی از دژآهنگ و ابراهیم‌ خانی تقدیر کرد. او یادآور می‌شود: «شهرداری شفت بابت این موضوع از ما تقدیر کرد. مسئولان شهرداری مراسمی برای ما گرفتند و با هدیه‌ای از ما تقدیر کردند.»

این پاکبان در پایان در مورد تجربه‌ علی ابراهیم خانی در شغل پاکبانی صحبت می‌کند و می‌گوید: «تجربه آقای ابراهیم خانی در شغل پاکبانی بیشتر از من است. او می‌گوید که قبلا هم از این اتفاقات افتاده بود و اینکه بر حسب وظیفه، مال و اموال افرادی را به آنها برگردانده است. آقای ابراهیم خانی قبلا در بخش باغبانی بوده و وسایل گمشده دیگران را به صاحبشان برگردانده است.»